Se Zuzkou jsme se setkali ve dveřích kavárny Matky Sobě, kde jsme se rozhodly vytvořit tento rozhovor. Byla jsem zvědavá, co se všechno dozvím, ale zjistila jsem, že informace nebyly při tomto setkání to hlavní. Důležitý byl klid a neuvěřitelná pozitivita, která ze Zuzky sálá snad na kilometry daleko.

Doufám, že se vám rozhovor bude hezky číst a kapka té pohody se dostane i k vám.

Mohla bys nám popsat, jak Pomalá domácnost vznikla a co vše zahrnuje?

Je to můj projekt. Název mi tedy vymyslela kamarádka a mně se zpočátku úplně nezamlouvalo to slovo pomalá. Nakonec se mi ovšem zalíbil a už jsem u Pomalé domácnosti zůstala.

Téma je to neskutečné široké. Pomalá domácnost je úplně všechno, na co člověk ve svém životě pomyslí – v rámci svého osobního i rodinného života, v rámci domácnosti atd. Takže je to vlastně i názor na svět a celkově pohled na život.

Pomalá proto, že bychom zpomalit měli. Svět v současné době frčí neuvěřitelnou rychlostí, o čemž se pořád mluví, ale málokdo s tím něco dělá. Je to nejen o přežití, ale prožívání každé chvilky vědomě – například když jsem s rodinou, tak jsem skutečně s nimi a prožívám radost jen z toho společného bytí. Neutíkám myšlenkami, co musím, kde musím a jak musím.

Moc se mi líbí, jak mluví o radosti Tomáš Hazjler, který dělá rozdíl mezi radovánkami a radostí. A to je přesně ono! Ne si užívat povrchních radovánek, které za chvíli pominou, ale čiré radosti, kdy je člověk opravdu fyzicky i duševně v přítomnosti, a radosti, která v nás v dobrém pocitu zůstane navěky.

Je to také o uvědomění, že jsme zodpovědní za to, co děláme, co nakupujeme a od koho. Jestli se dokážeme vymanit ze spotřebního kolotoče a nepodléháme neustálé masáži, co vše bychom měli potřebovat. Je to děsně obšírné 🙂

Kdy k tobě tento náhled na život přišel?

Začalo to příchodem dětí. Žena se v tomto období zastaví v čase a vystoupí ze systému. Vystoupí z toho, že ráno do práce, večer z práce a do toho občas nějaká zábava. Takový “chrtí závod”…  Já nejsem klasický opečovávací typ maminky, který by jenom seděl doma, užila jsem si první rok a to, že jsem po narození třetího dítěte začala podnikat o mně dost vypovídá 🙂 I přesto je pro mě rodina vším a je základem mé radosti, spokojenosti i vděčnosti.

Člověk také s dětmi začne řešit, co jí, čím je myje, čím uklízí… Já mám výhodu, že přes etikety je můj manžel, který vždy zkoukne, přes co nejede vlak. 🙂 Je skvělé, že naše názory souzní. Je také pravda, že vztah k přírodě a životnímu prostředí mám od malička, vyrostla jsem jako skautka. Když se před zhruba 25 lety začalo mluvit o třídění, tak jsem se do toho hned pustila.

A z toho třídění, kdy jsme stejně měli plné koše plastů a papírů, jsem přešla k bezodpadové filozofii.

Přijde ti, že se situace u nás zlepšuje?

Určitě. Jezdím po různých akcích se stánkem a zastavují se tam lidé napříč generacemi, kteří mají zájem a o tématu už něco ví. Je to také tím, že se o bezodpadové problematice víc mluví i v klasických médiích. Tím se toto téma dostává do povědomí lidí, ke kterým by se to jinak nedostalo.

Čím se inspiruješ? Co tě teď v poslední době zaujalo?

Naprosto mě teď uhranula cirkulární ekonomika a Institut cirkulární ekonomiky (mají také web Zajímej.se). To je aktuálně velký zdroj informací.

Pak mám velkou radost z toho, že jsem se se svým Obchuudkem dostala do Slušné firmy. Oslovili mě, je to úžasná parta lidí a je to velmi motivující být v takové společnosti. Slušnost v podnikání považuji za samozřejmost. Zisk s ní má jít ruku v ruce.

Co Pomalá domácnost a Vánoce? Jak zvládnout toto období v klidu a pohodě?

Vždy je to o prioritách a o tom, čemu se skutečně chci věnovat. Ne si říkat, že bych něco chtěla, ALE… Když se člověk podívá opravdu do hloubky, tak zjistí, že může, ale dává přednost něčemu jinému.

Já teď nemám zrovna pomalé období, protože je spousta akcí. Jsem hodně v pohybu, ale v duši mám klid. Mám ráda předvánoční čas a těšení se na stromeček a Vánoce. Přijde mi, že letos to není ze strany obchodů tak hrozně agresivní a mám pocit, že je větší klid. Je ale možné, že do těch míst, kde se odehrává davové šílenství jen nechodím. 🙂

Domácí výzdobu ještě nemáme, adventní kalendář jsem vyráběla včera. Něco je prostě později, ale neřeším to. Když chci mít pohodu, tak si dělám pohodu. Štěstí je volba. Můžu mít radost z maličkostí. Věřím, že to, čemu dávám pozornost, to roste. Pokud se zaobírám negativními věcmi, tak se mi začnou kumulovat. A platí to i naopak!

Děkuji za rozhovor.

Mohlo by vás zajímat:

Pro další inspiraci navštivte Zuzčin Instagram.

Vše pro svou pomalou domácnost pořídíte zde: Obchuudek.cz

Zdroj foto: www.pomaladomacnost.cz