Povídání o bezobalovém nakupování

autor: | Říj 16, 2018 | Naše rozhovory

Jitka Trutnovská a Veronika Rišianová jsou průkopnicemi bezobalového nakupování na Kolínsku a Kutnohorsku. Vedou svůj bezobalový obchůdek s láskou a je to vidět. V říjnu letošního roku oslavil obchůdek 1. narozeniny a za pouhý rok se jim povedlo nasbírat mnoho spokojených “bezobalovers”. Před samotnou besedou jsme si společně popovídaly a vznikl krátký rozhovor, který se vám, doufám, bude hezky číst.

Proč vůbec nakupovat bez obalu – co vás k tomu vedlo a jak jste na to přišly?

V: My jsme na to nepřišly. Celá ta myšlenka k nám přišla ze zahraničí a v Čechách ji rozvinulo občanské sdružení Bezobalu. Mě konkrétné k tomu přivedlo přečtení knížky Domácnost bez odpadu, kterou napsala Bea Johnson. Jíťa fungovala čistě intuitivně, protože ze zdravotních důvodů musela začít nakupovat bezlepkové potraviny, které jsou u nás všeobecně drahé a to ji dovedlo k tomu nakupovat ve větším.

A nakonec se to spojilo v bezobalový obchůdek. Znaly jste se již před tím?

V: Ano, my jsme dlouho kamarádky. Jíťa mi byla i svědkyní na svatbě. A po přečtení té knížky mi přišlo úplně přirozené to spojit a nabídnout možnost bezobalového nakupování i dalším lidem.

Spatřujete v tom nějakou výhodu do společného podnikání, že jste i kamarádky?

V: Já v tom výhody nehledám. My jsme si prostě sedly – jsme strašně jiné a v něčem zase stejné. Stejné jsme v těch důležitých věcech a jiné v tom, v čem se doplňujeme. Takže výhoda je, že jsme se vůbec potkaly a tolerujeme se. A společné podnikání je každodenně prostorem i pro náš osobní rozvoj.

A co první narozeniny, které jste před prá dny oslavily? Co vám ten rok přinesl?

V: Když jsme se s Jíťou zamýšlely, co nám ten rok přinesl, tak hlavně jsme se toho musely hodně naučit. A hodně rychle. Zjistily jsme, že naše první představy byly značně naivní – o tom, jaké to vůbec je začít podnikat a jak podnikat s potravinami. A ještě v takto alternativním odvětví. Byla to taková hurá akce, ale bylo to strašně super. Hnalo nás velké nadšení a postupem času jsme zjistily, jak to všechno funguje a najednou v tom bylo to podnikání. Další věc, kterou nám ten rok přinesl jsou lidé. Chodí k nám úžasní lidé, ze kterých čerpáme energii. Oni nás podporují kdykoliv přijdou – nejen svým optimismem a nadšením – a my si od nich tu potřebnou energii čerpáme.


Střípek z oslavy 1. narozenin obchůdku

A nakonec možná vyvrátíme častý argument proti bezobalovému nakupování – stojí to hodně času a je to drahé?

V: K nám chodí lidé, kteří už se tak rozhodli. Důležité je udělat to rozhodnutí. My často slýcháme: „Už se k vám chystám hrozně dlouho a ještě mi to nevyšlo.” Ten rozdíl je opravdu jen v tom udělat to rozhodnutí a jednou přijít. My jsme ze začátku měly trochu obavy, že takový obchůdek otevíráme na vesnici a ne někde v centru a nevěděly jsme, zda za námi ti lidé přijdou. A mě nepřestane překvapovat, že opravdu přijíždějí! S taškami plnými svých nádob a s pytlíky a opravdu u nás nakupují. Ale chce to se rozhodnout a vědět, že to nedělám jen pro sebe, že za tím je daleko víc a má to smysl.

Přidává se k nám i Jitka, která právě dorazila a odpovídá na další otázku.

Možná to vyžaduje víc úsilí a trošku si naplánovat, jaké a kolik surovin do své domácnosti potřebuji.

J: Hlavně se to nesmí vzdát, protože těch zakopnutí se po cestě objeví docela dost. To se stává i nám, když jdeme něco koupit do supermarketu s vlastníma pytlíkama a krabičkama, tak ne vždy se to povede 100%. Prostě se nenechat otrávit tím, že já něco nezvládnu nebo tím, že ti druzí mi nevyjdou vstříc. V: A co se těch financí týče, tak přemýšlím, kde by to mělo být nevýhodné. Mnoho lidí má doma nádobu, do které přesypávají to, co si v obalu přinesou, protože to je pro uchování potravin prostě lepší. Do supermarketu jezdí valná většina lidí autem, takže popojet kousek za město už je mizivý rozdíl. A to zboží, které u nás mohou koupit není dražší. Důležité je porovnávat ty správné věci. Pokud srovnám cosi v akci v Kauflandu, tak potom my nemůžeme konkurovat. A ani nechceme. Důležité je porovnávat porovnatelné a potom si myslím, že bezobalové nakupování v důsledku může být pro člověka i výhodnější. Tím, že já v tom jsem už přes rok, tak jsem si našla doma vhodný systém a tyto argumenty jsou pro mě tudíž úplně liché. Důležité je, abysi každý svou cestu našel a to je podmíněno tím odhodláním na začátku. A pak najednou lidé zjistí, že je to úplně snadné. J: Hodně často se setkáváme s tím, že když mají lidé u nás zaplatit, tak řeknou: „Tak málo?!” V podstatě za každý nákupní den se nám to stane. A to my vždycky tak rády slyšíme! A já jsem si s nimi tak ráda povídala a tak ráda jezdím do Bezobalu z Rynku nakupovat! Jsem moc vděčná, že Jitka s Verčou přijaly naše pozvání a na besedu do Kutné Hory přijely. Doufám, že po besedě bude alespoň pár lidí “nalomeno” překročit svou komfortní zónu a nakupovat vyrazí s vlastním pytlíčkem nebo zavítají na Rynek.

Autorka: Tereza Pavelková

Zdroj fotek v rozhovoru: Facebook Bezobalu z Rynku

Mohlo by vás zajímat:

Webové stránky Bezobalu z Rynku: www.stateknarynku.cz (dočasně v úpravě)
Sledovat novinky můžete i na jejich Facebooku.
Pokud byste si přáli dostat občas nějaký mail z rynku, tak holkám napište na obchudek@stateknarynku.cz.