Štěpánku Kadlecovou alias Krušnoholku život dovedl od cestování až ke stopování vlků v Krušných horách. Od malička trávila čas na horách se smečkou sibiřských husky, které její rodiče zapřahali do spřežení. Tam někde nejspíš vznikala její velká láska ke zvířatům a přírodě.

Přes období, kdy se intenzivně věnovala paraglidingu, studiu i cestování po světě se Štěpánka vrátila domů do obce Vejprty v Krušných horách, kde se rozhodla zachránit hotel, který dříve patřil jejím rodičům a po vzoru ubytování, které bylo hodně populární na Novém Zélandu založila hostýlek pro baťůžkáře – Yetti backpacker.

Chvíli to trvalo, než ubytování začalo opravdu fungovat, ale Štěpánka vydržela a řekla si, že pokud se v následující zimní sezóně hostel opravdu rozjede, tak si splní svůj velký sen a pořídí si psa. Osud tomu tak chtěl a Štěpánka se rozhodla vyrazit do útulku pro svého nového parťáka. V útulku na ní čekal Bakly, polovlk, který po pěti dnech Štěpánce utekl, a tak prožila týdny plné strachu a hledání svého psího kamaráda.

Nebojte se, Bakly se našel – po zhruba třech týdnech, kdy už Štěpánka ztrácela veškeré naděje, si naskočil k ní do auta a odjeli společně domů. Intenzivní hledání Baklyho Štěpánce přineslo mnoho zkušeností a informací o stopování vlků, díky čemuž se mohla stát stopařkou – dobrovolnicí pro Hnutí DUHA. Po nějaké době se tak vypracovala a stopování ji natolik pohltilo, že se z ní stala profesionální stopařka.

Krušnoholka při stopování vlků.

Štěpánka má nyní nového parťáka – československého ovčáka Koniáše, který společně s její maminkou tvořil doprovod na besedě v Kutné Hoře 15. listopadu. Štěpánka dvě hodiny poutavě vyprávěla o svém životě, cestování a stopování vlků v Krušných horách a následně odpovídala na spoustu dotazů z publika. Náš rozhovor jsme bohužel osobně nestihly, tak jsme vše napravily přes e-mail a vy, ať už jste na besedě byli nebo ne, se tak můžete na chvilku přenést do Štěpánčina “vlčího” života.

Jak jsme na tom v současné době s vlky v ČR? A co říkáš na celkový stav naší přírody?

V ČR je v současné době potvrzeno 6 smeček a asi dva páry. Bavíme se tedy o tom, že se na území České republiky pohybuje kolem 60 vlků

Co se týče stavu naší přírody – to je těžká otázka, kterou si úplně netroufám hodnotit. To, že se sem vlk přirozeně vrací a plní funkci vrcholového predátora, je ukázka toho, že tu příroda funguje.

Mohla bys nám stručně popsat, jak vlci “fungují”? To znamená, jak si vybírají lokalitu, ve které budou žít, jak se rozhodnou, že se jim tam líbí, co je pro ně důležité pro založení rodiny.

Vlci jsou velmi přizpůsobivá zvířata a dokážou žít ve velmi kulturní krajině v blízkosti lidí. Do hlavy jim zas tolik nevidím a myslím, že konkrétní výběr území si volí každá smečka jinak. Určitě ale základním indikátorem pro zvolení dané lokality je dostatek potravy.

Jak přerostlo dobrovolničení u vlčích hlídek k plnohodnotné práci?

Tak, že mě to naprosto pohltilo a začala jsem tomu věnovat veškerý volný čas. Hnutí DUHA Olomouc mi nabídla dlouhodobou spolupráci díky čemuž se mohu monitoringu a osvětě věnovat naplno.

Spatřuješ velkou sílu na sociálních sítích? Máš nějaký plán, jak prezentuješ své činnosti nebo vycházíš spontánně z toho, co se zrovna děje?

Ano, v sociálních sítích vidím velký osvětový potenciál. Už jen díky tomu, že spousta lidí na nich tráví mnoho svého osobního času a přestávají vnímat potřebu trávení času v přírodě.

Myslím, že skrze sociální sítě se k nim dá přiblížit a vnuknout jim jakési zamyšlení. Myslím, že v současné době to už celkem funguje u Zero Waste, veganství a dalších oblastí.

Mám rámcový plán, chci psát více články a natáčet videa na YouTube. Zároveň jsem velmi aktivní na Instagramu. Lidé, kteří mě sledují, se tak se mnou mohou online dostat na pochůzku a jít se mnou po vlčích stopách. Dělám i živé přenosy, kde povídám o mých zážitcích, vlcích atd. Samozřejmě, že se nezaměřuji stále jen na vlky. Přidávám další různá zamyšlení a sdílím v podstatě kompletně můj život. Možná tím chci i mé sledující podpořit v tom, aby dělali, co je baví a čemu věří. =)

Řekla bych, že jsi velice akční a máš toho ve svém životě hodně (stopařka vlků, provozovatelka ubytování, zastupitelka,…). Jak stíháš všechny své aktivity?

Myslím, že v posledním roce jsem se dost uklidnila. =D Vždy jsem toho dělala hodně a nic úplně pořádně. Vše mě však totálně bavilo a já se nemohla rozhodnout, čeho se vzdám. No a vlci to za mě tak nějak rozlouskli. Je to má hlavní činnost společně s ubytováním, které provozuji. Zastupitelka jsem čerstvě a ještě zatím nijak nepociťuji časovou náročnost. V zimě budu učit i dětičky lyžovat, působím i jako lektorka novým instruktorům lyžování, takže v zimě očekávám větší nápor.

Když člověk dělá to, co ho baví a umí odfiltrovat nějaké pseudoproblémy, tak moc neřeší, jestli stíhá nebo ne.. Já permanentně nic nestíhám. =D A v mém ToDo listu postupuji podle deadlinů. =D Takže to je vlastně ta odpověď na otázku, mé aktivity nestíhám.. =D Ale myslím, že je to relativní.. Vše k čemu se zavážu, vesměs splním a nevidím moc podstatu v tom, proč na to jít přes “sílu” a pod zbytečným tlakem.

Někteří lidé si chodí odpočinout do lesa. Pro tebe je to “pracovní prostředí”. Je to pro tebe zároveň i relax nebo si chodíš odpočinout jinam?

Trávit čas v lese je pro mě závislost. Když se do něj třeba týden nedostanu, jsem naprosto nevrlá. Ale je pravdou, že už málo kdy v lese totálne vypnu, jak tomu bylo dřív, což jsem si nedávno uvědomila a začala jsem hledat řešení v józe. =)

Máš nějaký sen, o který by ses s námi mohla podělit? Ať už v pracovním životě nebo na osobní rovině.

Můj sen je takový, abych neustále žila se stejným pocitem jako mám teď, že dělám věci, které mi dávají smysl a kterým věřím. Taky bych chtěla žít v chatrči v lese, ve které bych psala knihy o vlcích (první knihu o Baklym připravuji).

Děkuji mockrát za rozhovor a budu se těšit někdy na viděnou – třeba při další besedě v Kutné Hoře, na které si budeme moci pořidit i Tvou knihu o Baklym.

Mohlo by vás zajímat:

Štěpánky sociální sítě: Instagram a Facebook

Více o šelmách: www.selmy.cz

Potřebujete ubytování v Krušných horách? Zkuste Yetti backpacker.