Weef cestuje, šíří myšlenky minimalismu a vše sdílí na sociálních sítích i na Youtube. Když jsem ji nějakou dobu na Instagramu sledovala, bylo mi hned jasné, že bych chtěla, aby v rámci našich cestovatelských setkání vystoupila právě ona. Vše klaplo a Verča za námi skutečně dorazila i se svou přednáškou Jak cestovat s málem a šetrně(ji). Přednáška byla nabitá praktickými tipy, zkušenostmi z cest a nápady, jak cestovat trochu šetrněji k prostředí kolem nás.

Navíc jsme pro vás vytvořily i tento rozhovor, kde se možná o Weef dozvíte ještě trochu víc! Přeji vám přijemné čtení.

Jak sis dokázala najít režim jakožto volnonožec, který je často na cestách? Máš nějakou rutinu, která ti pomáhá?

Naučila jsem se v tom chodit postupem času. Nemít nad sebou osobu, která vám říka co, jak a kdy máte dělat, je sice obrovská svoboda, se kterou se ale člověk musí naučit zacházet. Hledala jsem metody, které mi vyhovovaly. Byly dny a týdny, především první rok, kdy jsem strávila celý den u počítače a neměla v podstatě nic hotovo. Pokud budete mít na jeden úkol celý den, uděláte to za ten celý den. Dáte-li si limit xy hodin, budete mít hotovo do té doby. Napsala jsem na toto téma článek na blogu, kde sdílím praktické rady a tipy právě na toto téma.

www.weefsworld.eu

Kde vznikla tvá touha šířit myšlenky ohledně ochrany naší planety?

Všechno se to vyvinulo postupně díky cestování, kdy jsem začala narážet na odpad na ulicích a vidět realitu, se kterou se perou jiné země. U nás je odpad schovaný, není moc vidět a oproti jiným zemím se s ním lépe nakládá. Začalo to na plážích, kde jsem si chtěla užít chvíle pohody a klidu, ale nemohla jsem, protože mě rozčilovala přítomost všemožných kousků plastu, vajglů a jiného typu odpadu.

Jsi pro spoustu lidí inspirací. Co naopak inspiruje v poslední době tebe?

Poslední dobou je to pár lidí, někteří online tvůrci jako Matt D’Avella nebo Yes Theory. Dělám si teď víc času na četbu, takže pak různí autoři věnující se kontroverznějším tématům, např. Scott Carney, který napsal knihu o Wim Hofovi a jeho metodě. A pak především zpětná vazba od čtenářů, sledujících. když se mnou sdílí, že jim články pomáhají, inspirují je cestovat na vlastní pěst atp. – to je pro mě hnací motor! 🙂

V březnu k nám přijede přednášet Monika Benešová, která zvládla americkou hřebenovku Pacific Crest Trail. Ty máš za sebou také pěší pouť do Santiago de Compostela. Co ti cesta přinesla? 

Byl to úžasný zážitek. Mě chůze ohromně baví. Byla to pro mě první zkušenost jít delší dobu v kuse. Z počátku se dost ozývaly kolena, takže jsem musela zatnout zuby, ale dala jsem to a vážně si to užila. Celých 10 dní, kromě pár světlých chvilek, v podstatě pršelo, ale já si primárně pamatuju ty chvíle, kdy jsem byla sama, nikde nikdo, jen příroda. A pak naopak větší partu poutníků sedící společně u kamen v jednom z hostelů. Napsala jsem o tom článek a natočila takové povídací video, kdyby vás zajímalo víc.

Co tě teď čeká? Co chceš svou tvorbou a sdílením do budoucna předávat?

Čeká mě cesta do Bangladéše, co tam, to zatím neprozradím, i když s účastníky na akci jsem to sdílela. :)) Chci dál předávat myšlenku #minveciviczazitku, probouzet v lidech touhu více cestovat, poznávat, stavět na vlastních zkušenostech a chovat se šetrněji k přírodě.

V čem tě cestování obohacuje? Co bys doporučila lidem, kteří chtějí začít cestovat více minimalisticky?

Cestování je pro mě poznávání nových kultur, lidí, míst. Je to možnost vidět svět na vlastní oči a na základě toho stavět, udělat si o něm obrázek. A co bych doporučila, jde-li o cestování minimalisticky? Cestovat s málem. 😀 Ono totiž nejen na cesty, ale i v životě není zapotřebí tolika věcí, které na nás blikají z obrazovek a billboardů. Stačí málo, a to platí především pro cesty a váhu batohu, oceníte to. :))

Mockrát děkuji za rozhovor!