V lednu jsme započali setkávání s cestovatelskou tématikou. A vzhledem k tomu, že se rádi věnujeme i problematice odpadů a životního prostředí, tak výběr padl na film Na sever od slunce, který pojednává o dvou surfařích, kteří se rozhodli rok strávit mimo civilizaci a žít na pláži, kterou také vytrvale zbavovali naplavených odpadků.

Naše pozvání přijaly dobrovolnice Adéla a Simča z Trash Hero, které nám tuto organizaci, která pořádá rozsáhlé úklidové akce, po promítání představily a besedovaly s námi o problematice odpadů.

Jak vůbec vzniklo hnutí Trash Hero?

Trash Hero vzniklo v roce 2013, kdy se konal první úklid na ostrově Koh Lipe v Thajsku. U vzniku byli tři kamarádi, mezi kterými byl i Čech Honza Bareš. Kluci na ostrově uklidili jednu pláž, pak další a další, až se z toho stala pravidelná záležitost a uklízelo se každý týden. Postupně se začali přidávat i místní obyvatelé, a tak se začalo Trash Hero šířit jako „žlutý virus“ :).

Jak vznikla česká pobočka?

V roce 2015, po návratu z Asie, založil Honza Bareš s kamarády základnu v Praze.

A jak může případný zájemce založit pobočku ve svém městě?

Stačí se s námi jakýmkoliv způsobem spojit – přes e-mail či facebook. My zájemce propojíme s mentorem, který pomáhá nově vznikajícím základnám. Pošleme první informace včetně handbooku, což je příručka pro nově vznikající základny, kde se dozví informace o Trash Hero. Pokud má i nadále zájem založit novou základnu, tak začneme řešit, co je potřeba zajistit před prvním úklidem a jak úklid uspořádat.

Kde všude uklízíte a co vás na tom nejvíce baví?

V rámci České republiky máme v současné době 9 aktivních základen. Uklízíme parky, lesy, cyklostezky a další místa, kde to je potřeba. Před pár měsíci vzniklo i Trash Hero trip, v rámci něhož se pořádají úklidy na turisticky atraktivních místech po Česku a dobrovolníci tak spojí úklid s výletem.

A co nás na tom nejvíce baví? Za mne rozhodně ten pohled na čisté místo, které jsme uklidili. Zároveň je to příjemné odreagování např. po práci, kdy se člověk rád dostane ven. Dvě hodinky uklízí a potká nové lidi. Po úklidu zajdeme vždy třeba na pivo nebo v létě sedíme v uklizeném parku, hraje se na ukulele a je to příjemně strávený čas.

Necítíte občas pocit zmaru, když vidíte, jakou rychlostí odpad vzniká?

Spíš vidíme to pozitivní, kdy po našich úklidech zůstává čisto. Také nás motivuje to, že se k nám přidávají noví a noví lidé, kteří mají stejný cíl jako my.

Jak ideálně by měl člověk k odpadu přistupovat? Recyklovat nebo vůbec nevytvářet?

Ve všech případech je lepší odpad vůbec nevytvářet, pak se totiž nemusí řešit otázka, kam a co s ním. A pokud už odpad vznikne, tak je dobré třídit. Co lze tak recyklovat nebo upcyklovat, aby co nejméně odpadu končilo ve spalovnách a na skládkách. Pozitivní je, že už i v menších městech vznikají např. bezobalové obchůdky a lidé tak vidí, že je možné nakupovat i jinak.

Jaký nejzajímavější nebo nejpodivnější odpadek jste našli? :))

Rozhodně mezi kuriozitu patří prášky na erekci a DVD s gay pornem. Dále se našla třeba stará pevná linka, discman, vodnice či pásek se supermanem.

Děkuji vám za rohovor a přeji mnoho energie do dalších úklidových akcí!