Jsem nadšená, že Míša, jedna z členek týmu Czech Zero Waste, přijala naše pozvání a do Kutné Hory se svou přednáškou o životě bez odpadu přijela. Dalším zdrojem mého nadšení je váš zájem o toto téma, které opravdu předčilo mé očekávání. Teď už se začtěte do rozhovoru, který vám osvětlí vznik CZW, stejně tak jejich plány do budoucna a možná vás ještě trochu více namotivuje do života bez odpadu!

Váš blog byl prvním zdrojem k čerpání inspirace ohledně zero waste života v ČR. S jakým očekáváním jste jej zakládaly a kam se plánujete ubírat?

Na začátku jsme vlastně žádná velká očekávání neměly. Rozhodně jsme nečekaly, že se ze zero waste stane takový trend, jakým je dnes. Původní záměr bylo vytvořit platformu, která bude informovat o životě bez odpadu zasazeném do českých podmínek.

Naše aktuální plány jsou vydat knihu, kterou píšeme už více než dva roky, rozšířit mobilní aplikaci, kterou jsme pustily do světa letos na jaře a dál psát blog a dělat přednášky a workshopy. A taky trochu zpomalit.

Kde jsi poprvé na zero waste myšlenku narazila? A co bylo nejsložitější v životě změnit?

Viděla jsem video jedné americké zero waste blogerky, ve kterém ukazovala svůj roční odpad v zavařovačce. Inspirovalo mě to a uvědomila jsem si, že některé principy zero waste života už vlastně dávno dodržuji. Postupně jsem zaváděla nové a nové.

Aktuálně mi nejsložitější přijde nakombinovat si pestrou stravu, tak aby byla připravena ze surovin, které jsou lokální, veganské a bez odpadu. Obzvlášť v zimních měsících je to náročné.

Mění se u nás v ČR situace k lepšímu?

Z mého pohledu určitě. Vznikají další a další bezobalové obchody, o životě bez odpadu se mluví už i v mainstreamových médiích a česká společnost na to dobře slyší. Není to všechno samozřejmě ideální, ale pokud se bude pokračovat stejným směrem a tempem, tak je to skvělé.

Jaký máš názor na využívání např. rozložitelných kelímků na různých akcích? Je to cesta nebo spíš slepá ulička?

Záleží na materiálu. Obecně to ale s bioplasty není moc jednoduché. Cestou jsou spíše zálohovatelné kelímky a hrnečky a úplně nejlepší je motivování návštěvníků k nošení svých vlastních kelímků. Motivovat se mohou například slevou na nápoj atd. Pokud se ale organizátoři vydají cestou rozložitelného nádobí, tak by měli zároveň zajistit i jasný systém třídění a následný odvoz na kompostárnu, kde bude zaručeno, že se dané nádobí rozloží.

Jak nakládat s odpadky

Jaké 3 základní tipy bys dala člověku, který by chtěl redukovat odpad ve svém životě, ale bojí se, že to je příliš složité nebo omezující?

Látková taška/pytlíčky, láhev na vodu a krabička na jídlo. Pokud se vybaví těmito třemi věcmi, tak je to v podstatě neomezí – pořád si budou moct dát nákup do tašky, pečivo do pytlíku a napít se vody z lahve. Jen se změní design těch věcí, které používají. Obtížné je jen udělat si z toho rutinu a ty věci s sebou nezapomínat nosit.

zerowaste-odkazy

Mockrát děkuji za rozhovor a těším se na další shledání!

Zajímavé odkazy pro vás:
Bezobalově můžete v Kutné Hoře a okolí nakupovat U Čtyřlístku, Na Rynku nebo v Obchuudku.
Czech Zero Waste sledujte i na jejich sociálních sítích: Instagram a Facebook